pondělí 29. září 2014

Boršč (vegan)

Všechny Vás moc zdravím,

podzim je nekompromisně tu, i když (zejména, když se ráno hodně nabalím), léto se snaží z posledních sil ještě něco vyplodit. :-) S tím jak se venku ochlazuje, nastává čas domácích tlustých "babičkovských" ponožek a teplých a zároveň sytých polívek na zahřátí. Miluju ten pocit... obzvlášť když venku prší a já jsem doma v teple a můžu si čochtat v kuchyni :-)

Když jsem přemýšlela, co dám jako první recept na podzimní polívku, samozřejmě jako první mi přišla na mysl typicky podzimní surovina, a to dýně... ale vzhledem k tomu, že neznám prakticky jedinou stránku nebo blog o vaření, kde by se nenašel recept na dýňovou polívku, asi by to ani nikdo nečetl. :-) Každopádně v práci mě inspirovala donášková služba, která nám nosí obědy a měla v meníčku klasický boršč s hovězím masem a smetanou. Vzhledem k tomu, že jsem boršč vždycky milovala a k podzimu se perfektně hodí, rozhodla jsem se vyzkoušet boršč aka rostlinná varianta!

Boršč se dá považovat za ukrajinské národní jídlo, to ví asi každý, ovšem každá oblast (vesnice) má svůj vychytaný recept, a jednotlivé rozpisy surovin se proto mohou lišit. To však neznamená, že by to bylo špatně, zkrátka každý si najde to své, co mu chutná a vytuní si svůj boršč k dokonalosti. :-)

Na veganský boršč budeme potřebovat:
cibuli, kořenovou zeleninu - povinně červenou řepu a mrkev, nepovinně petržel a celer; brambory, zelí (já použila kysané), silný zeleninový vývar a koření (bobkový list, nové koření, sůl, pepř, možno i červenou papriku), rajský protlak, olej a na ozdobení rostlinnou zakysanou smetanu.

Cibulku klasicky zpěníme na oleji, aby pustila šťávu, zatímco si mezitím nakrájíme na přibližně stejné kousky zeleninu (krom brambor) a dáme asi na pět minut opékat k cibuli. Okořeníme, přidáme rajský protlak a zalijeme vývarem. Vaříme do změknutí zeleniny, konkrétně stojí za to pohlídat si paní řepu, aby nebyla moc tvrdá :-) Přidáme zelí. Brambory uvaříme zvlášť a přidáme do polévky, aby nebyly rozvařené. Na závěr dochutíme, dosolíme, můžeme přidat trochu octa nebo cukru. Kdo chce, zahustí jíškou, ale já nemám ráda, když se polévka "kazí" moukou, proto nezahušťuji. Podávejte s kopečkem zakysané smetany.

DOBROU CHUŤ :-)