středa 22. října 2014

Kakaový mrkvovo-jablečný koláč z pohankové mouky

aneb noční záchvat pečení když nemůžeš usnout, pojď si trochu zapekařit. 
Dnes to nebudu zdržovat a rovnou k receptu:


RECEPT:
1) suché ingredience smíchat (hoooodně kakaa, mňam)
2) jablko, mrkev nastrouhat najemno
3) banán, nastrouhané ovoce, mléko rozmixovat
4) smíchat suchou a mokrou směs, vylít do formy vyložené pečícím papírem, ozdobit blumama, posypat kokosem a nechat cca 40min na 170°C
5) Posnídat, posvačit, poobědvat, povečeřet. Prasknout.
V lepším případě přidat kypřící prášek, já ho doma neměla, ale neva, jen není tak nadýchaný. Konzistence vlhká, dobře klouzavá do krku. :-)))
Pěkný den všem!

středa 8. října 2014

Zelené indonéské palačinky / Indonesian green pancakes with grated coconut

Tyto Shrekovsky vyhlížející palačinky jsou tradičním asijským dezertem, na který jsem jednou narazila, když jsem brázdila vody Googlu a hledala další exotické recepty. Palačinky jsou zvláštní svou zelenou barvou, které jim dodává pandanová pasta, což je extrakt z pandanového listu a tradičně jsou plněny strouhaným kokosem. Chápu, že zelená barva, nemusí být pro všechny atraktivní :-), ale pokud se rozhodnete je vyzkoušet, určitě nebudete litovat, chuťově jsou výborné a možná i tím, že jsou plněny právě kokosem, tak vcelku zasytí. Já si je dávala nedávno jako dezert z jedné indické restaurace, kde je podávali s domácí šlehačkou, ovšem já jako vegan jsem si to nechala ujít. ;-) Na fotkách jsou palačinky zdobeny jen sekanými arašídy :-)

Palačinky mě natolik uchvátily, že jsem si našla recept, o který se s Vámi chci podělit. Sice se v tomto případě tak trochu "chlubím cizím peřím", ale jakmile se vydám na asijskou tržnici pro suroviny, pandanové listy a pasta budou na seznamu a musím vyzkoušet ukuchtit i doma ve vegan verzi! :-)




Jak vypadají pandanové listy a kde je sehnat?

Pandanové listy jsou sytě zelené, sladké listy, které se používají v Asijské kuchyni a k aromatizování rýže. Z pandanových listů se také získává zelené barvivo. Pořídit by měly jít opět na asijských tržnicích. Jakmile je někde seženu, podám info :-)
pandanové listy


RECEPT:
Doba přípravy: 30 min
Porcí: cca 20 palačinek

250 g mouky
375 ml kokosového mléka
2 vejce (ve vegan verzi nahradíme zralým rozmixovaným banánem)
1/2 PL soli
50 ml pandanové pasty (možno zakoupit v čínských tržnicích)

NÁPLŇ:
250 g strouhaného kokosu
150 g kokosového cukru (v originále je palmový)
2 pandanové listy
125 ml vody
1/2 PL soli

--------------------------------------------------------------------------
Postup:

1) Nejprve připravíme náplň tak, že všechny suroviny dáme do hrnce a necháme na mírném ohni vařit a navlhnout. Následně odstavíme.

2) Připravíme si palačinky. Smíchat mouku, sůl, přidat vejce (nebo jejich vegan náhražku), postupně vmíchávat a přilévat kokosové mléko. Pro hladkou konzistenci možno taky projet v mixéru :-)

3) Přidat pandanovou pastu pro zelenou barvu a důkladně promíchat.

4) Na rozpálené vymazané pánvi péct palačinky, které po upečení plníme směsí.

5) Naplněné palačinky balíme tak, že přehneme pravou a levou stranu a následně zamotáme, aby se z nich náplň nesypala.

Originál receptu je možno najít na stránkách http://www.discover-java-and-bali.com/green-pancakes-recipe.html


DOBROU CHUŤ :-)



středa 1. října 2014

Makový závin (bez lepku, bez laktózy, vegan)

Podzim = makový období. Mohla bych jíst mák ke snídani, k obědu, k večeři, pořád. A taky bych se pak mohla valit jako velká maková koule... :-) Miluju mák, připomíná mi to dětství, moje nejoblíbenější sladký jídlo jsou do dnes "šulánky" s mákem. (Pro ty, co nejsou z Moravy - tzv. šišky s mákem) V mé spíži nesmí nikdy chybět zásoba máku. A dnes přišel jeho čas. Čas zúčtování :-))

Takže jsem hledala inspiraci na makový recepty, nejdřív mě napadl makovec, ale to nebylo to pravý ořechový, prostě to chtělo přímo tu chuť makové náplně, přesně tu, kterou má makový závin! Našla jsem jeden vegan recept, trochu ho vytunila a zde je výsledek:



TĚSTO:
-500 g hladké mouky / já použila pohankovou kvůli bezlepku
-250 ml rostlinného mléka / já rýžové, vhodné je i mandlové
-100 ml oleje / mixla jsem oliváč s olejem z vlašských ořechů
-15 g sušeného droždí
-2 lžíce cukru
-1 zralý banán
¨
NÁPLŇ:
-200 g máku
-4 lžíce javorového sirupu/medu
(možno přidat: 2 nastrouhaná jablka, skořici)

POSTUP:
1)Sypké suroviny smícháme dohromady, banán rozmixujeme s olejem a mlékem; smícháme a vypracujeme těsto. Necháme 30min vykynout.

2)Mezitím připravíme náplň z ingrediencí. Náplň musí být mazlavá, ne sypká, čili pokud se sype, přidáváme po lžičkách mléko, dokud z ní není to správný mokrý bahýnko. :-)

3)Z těsta vyválíme placku, kterou plníme ze 2/3 náplní, srolujeme a necháme na plechu odpočinout ještě cca 15 min.

4)Potřeme mlékem a dáme na 180°C péct, cca 25-30 min.

ENJOYTE! :-)

pondělí 29. září 2014

Boršč (vegan)

Všechny Vás moc zdravím,

podzim je nekompromisně tu, i když (zejména, když se ráno hodně nabalím), léto se snaží z posledních sil ještě něco vyplodit. :-) S tím jak se venku ochlazuje, nastává čas domácích tlustých "babičkovských" ponožek a teplých a zároveň sytých polívek na zahřátí. Miluju ten pocit... obzvlášť když venku prší a já jsem doma v teple a můžu si čochtat v kuchyni :-)

Když jsem přemýšlela, co dám jako první recept na podzimní polívku, samozřejmě jako první mi přišla na mysl typicky podzimní surovina, a to dýně... ale vzhledem k tomu, že neznám prakticky jedinou stránku nebo blog o vaření, kde by se nenašel recept na dýňovou polívku, asi by to ani nikdo nečetl. :-) Každopádně v práci mě inspirovala donášková služba, která nám nosí obědy a měla v meníčku klasický boršč s hovězím masem a smetanou. Vzhledem k tomu, že jsem boršč vždycky milovala a k podzimu se perfektně hodí, rozhodla jsem se vyzkoušet boršč aka rostlinná varianta!

Boršč se dá považovat za ukrajinské národní jídlo, to ví asi každý, ovšem každá oblast (vesnice) má svůj vychytaný recept, a jednotlivé rozpisy surovin se proto mohou lišit. To však neznamená, že by to bylo špatně, zkrátka každý si najde to své, co mu chutná a vytuní si svůj boršč k dokonalosti. :-)

Na veganský boršč budeme potřebovat:
cibuli, kořenovou zeleninu - povinně červenou řepu a mrkev, nepovinně petržel a celer; brambory, zelí (já použila kysané), silný zeleninový vývar a koření (bobkový list, nové koření, sůl, pepř, možno i červenou papriku), rajský protlak, olej a na ozdobení rostlinnou zakysanou smetanu.

Cibulku klasicky zpěníme na oleji, aby pustila šťávu, zatímco si mezitím nakrájíme na přibližně stejné kousky zeleninu (krom brambor) a dáme asi na pět minut opékat k cibuli. Okořeníme, přidáme rajský protlak a zalijeme vývarem. Vaříme do změknutí zeleniny, konkrétně stojí za to pohlídat si paní řepu, aby nebyla moc tvrdá :-) Přidáme zelí. Brambory uvaříme zvlášť a přidáme do polévky, aby nebyly rozvařené. Na závěr dochutíme, dosolíme, můžeme přidat trochu octa nebo cukru. Kdo chce, zahustí jíškou, ale já nemám ráda, když se polévka "kazí" moukou, proto nezahušťuji. Podávejte s kopečkem zakysané smetany.

DOBROU CHUŤ :-)